Aktywność
Seniorze, warto być aktywnym. Aktywność przedłuża życie i poprawia nastrój!

Jak to możliwe? Aktywność fizyczna powoduje, że wzrasta liczba czerwonych krwinek, zawartość hemoglobiny, zmniejsza się poziom cukru we krwi, poprawia się wentylacja i pojemność życiowa płuc. Systematyczny ruch pomaga przeciwdziałać osteoporozie, poprawia pamięć i wszelkie procesy umysłowe. Wydzielane podczas wysiłku endorfiny mają wpływ na zmniejszone odczuwanie bólu, a także dobry nastrój. Więcej o ruchu fizycznym znajdziesz w zakładce RUCH. Zbawienny wpływ na nasze życie ma nie tylko aktywność fizyczna, ale i społeczna.
Jeśli możesz, zamień więc kanapę oraz telewizor na jedną z ciekawych i angażujących form. Jeśli nie możesz, bądź aktywnym w swoim domu. Gwarantujemy, że poczujesz się lepiej i docenisz wartość bycia aktywnym!
- Korzystaj z kultury – odwiedź kino, teatr, operę, dom kultury, idź na koncert czy do muzeum! - zaangażuj do tego młodsze pokolenie, swoją siostrę czy sąsiada. Sprawdź najbliższy repertuar filmowy. Najbardziej klimatyczne są kina studyjne – niektóre działają w domach kultury, klubach, świetlicach, również w małych miejscowościach. Prześledź, co obecnie grają w Twoim najbliższym teatrze. Opera i koncerty w filharmonii to dość zapomniane formy spędzania wolnego czasu wśród obecnej młodzieży, dlatego zaproś swoje wnuki. Muzea także są ciekawym miejscem na spędzenie popołudnia – nieciekawie kojarzą się jedynie dzieciom podczas wycieczek szkolnych. Jeśli mieszkasz daleko od tych miejsc, poproś kogoś, by Cię tam zabrał. Nie krępuj się zapraszać innych lub prosić o pomoc! Wspólna podróż, spotkania to kolejne korzyści: rozmowy, poznawanie nowych ludzi, miejsc. Jeśli nie dajesz rady wyjść z domu, zrób „seans” filmowy, teatralny, operowy u siebie w domu. Wybierz coś ciekawego i zaproś na oglądanie przy kawie i ciastku znajomych, sąsiadów, rodzinę. Potem jeszcze dyskusja po programie i Domowy Klub Kulturalny otwarty!
- Graj w gry planszowe/szachy – ograj swojego sąsiada i wejdź na poziom mistrzowski! – planszówki, szachy oraz inne gry to świetny sposób na zwiększenie swojej sprawności umysłowej, a także dobry powód do spotkań i rozmów z osobami, które lubimy. Zapisz się na cykliczne zajęcia, które organizowane są w Twojej miejscowości, np. w klubach, domach kultury, kołach gospodyń wiejskich, przy parafii czy w Uniwersytetach Trzeciego Wieku. Jeśli nie masz takiej możliwości, zaproś najbliższe Ci osoby na wspólne spędzenie popołudnia np. przy grze w brydża. Starsi ludzie grający w tę grę rzadziej zapadają na chorobę Alzheimera i inne formy demencji.
- Podróżowanie – zwiedź kawałek świata! – wiek senioralny to doskonała okazja do tego, aby, korzystając z wolnego czasu zobaczyć to, na co nie miałeś czasu kilkanaście lat wcześniej. Zwiedzaj swoją okolicę – zobacz, jak zmieniły się centra pobliskich miast, jak odnowione są budynki, które znasz z dzieciństwa, co nowego w parku, w którym nie byłeś już lata. Zwiedzaj Polskę – jeśli bilet na pociąg lub autobus kupisz wcześniej, możesz podróżować prawie za grosze. Zwiedź kilka krajów Europy, zobacz najpiękniejsze miejsca starego kontynentu. Zabierz ze sobą bliską osobę lub – jeśli nie masz takiej możliwości – udaj się na wycieczkę zorganizowaną i poznaj nowych ludzi. Seniorze, nie rezygnuj ze swoich marzeń! Korzystaj z życia!
Jeśli nie dajesz rady wyjść z domu, rozmowy o podróżach, egzotycznych krajach, oglądanie zdjęć z wycieczek, filmów o ciekawych miejscach, czytanie książek podróżniczych a nawet przewodników to też wspaniała rozrywka, ćwiczenia pamięci oraz inspirujące spotkania. - Sprawne ręce – sprawny umysł – florystyka i robótki ręczne kluczem do lepszej zręczności – seniorze, znajdź pasję, dzięki której będziesz sprawniejszy. Twórz piękne bukiety kwiatów, szydełkuj, naucz się robić na drutach i zrób ciepły szalik czy czapkę na zimę. Spraw bliskiemu prezent, a z pewnością się ucieszy. Zapisz się na kurs i poznaj innych seniorów, którzy jak Ty, zechcą usprawnić swój umysł, lub pracuj w domu, ale najlepiej w miłym towarzystwie. Im dłużej jesteś aktywny, tym dłużej jesteś sprawny!
- Uniwersytety III wieku – kształć się! – seniorze, nigdy nie jest za późno na to, aby poszerzać swoją wiedzę, dlatego poważnie rozważ zapisanie się na Uniwersytet Trzeciego Wieku! Poszerzaj wiedzę o świecie, uczęszczaj na zajęcia, które Cię interesują, dbaj o swoje kompetencje – wiedzę, postawę i umiejętności. Poznawaj wspaniałych ludzi, takich jak Ty! Uniwersytety Trzeciego Wieku działają na uczelniach, przy domach kultury, klubach. W mniejszych miejscowościach często są wykłady, warsztaty, zajęcia dla seniorów w klubach, domach kultury, kołach gospodyń wiejskich, przy parafiach. Nigdy nie jest za późno na rozwój, naukę! To nieprawda, że ludzie starsi gorzej się uczą. Motywacja i doświadczenie życiowe powodują, że senior czasem nawet łatwiej uczy się niż człowiek młody!
- Języki obce – Do you speak English? Parli italiano? – seniorze, zaskocz ludzi wokół i naucz się podstaw nowego języka obcego! Zapisz się na kurs i spraw sobie radość z rozumienia innych narodowości i kultur. Znajomość nowego języka zapewni Ci również poczucie bezpieczeństwa podczas zagranicznych wyjazdów. To nieważne, czy uczyć się będziesz na kursach grupowych, czy w domu. Ważne, by ćwiczyć umysł i zdobywać wiedzę.
- Wydarzenia – niech się wydarzają! – seniorze, jeśli w Twojej miejscowości coś się dzieje, skorzystaj z tego i weź udział. W bogatej ofercie różnych wydarzeń w naszym województwie na pewno znajdziesz coś dla siebie. Zaproś znajomych i bawcie się dobrze! Na potańcówce, odczycie wierszy, wykładzie, ćwiczeniach, spacerach z przewodnikiem, kursach, warsztatach… Warto. Jeśli nie dajesz rady sam wyjść, poproś o pomoc w dotarciu rodzinę, znajomych, organizatora tego wydarzenia. Osoby, które nie są już w stanie wychodzić z domu, zaczynają się nudzić, a nuda to szybsze starzenie się, gorsze samopoczucie i gorsze zdrowie. Najważniejsze jest utrzymanie aktywności!
Poznaj 5 zasad na zachowanie życiowej aktywności:
- Korzystaj z dobrodziejstw kultury w swojej miejscowości.
- Regularnie graj w planszówki, szachy i gry karciane, które poprawiają pamięć i koncentrację.
- Odkryj na nowo miejsca, w których już byłeś i nie przestawaj się kształcić. Korzystaj z zajęć na Uniwersytetach Trzeciego Wieku, w Domach Kultury czy w Klubach Seniora.
- Jeśli dotarcie do wybranych miejsc stanowi dla Ciebie problem – poproś o pomoc. Nie zamykaj się w czterech ścianach.
- Nie trać pogody ducha, bo każdy dzień to nowe możliwości.
Tekst przygotowany we współpracy z Ewą Kulisz – ekspertem kampanii „Zdrowy Senior” w zakresie aktywizacji seniorów.